Ykp Pyc Eng De Ro




НАТИСНІТЬ ТУТ, ЩОБ ДОПОМОГТИ МУЗЕЮ



Запрошуємо вас відвідати
Чернівецький музей історії та культури євреїв Буковини.


Музей присвячений дивовижному і все ще малодослідженому явищу -
феномену буковинського єврейства в період з кінця вісімнадцятого століття до 40-х років століття двадцятого.
Тут, на Буковині, не було смуги осілості.
Тут євреї домоглися реальної рівності у правах з представниками інших націй.
Тут була рідкісна не тільки для тих років обстановка терпимості, толерантності,
взаємоповаги і співпраці людей різних національностей та віросповідань.
Тут розквітала єврейська культура, впливаючи на культури інших народів та сприймаючи їхнiй вплив.
Тут йшло напружене та яскраве релігійне життя i не менш яскраве й цікаве життя світське.


А потім все це зникло.

Увійдіть. Подивіться на старовинні фотографії.
Обличчя людей, що жили тут колись, - їх більше немає.
Будинки, в яких вони жили, і синагоги, де вони зверталися до Бога, - їх теж більше немає.
Нікому і ні з ким розмовляти їхньою мовою.

Згадайте про них. Почуйте їх. Подумайте.



Шановні відвідувачі нашого сайту!

Музей історії та культури євреїв Буковини завершив проект з підтримки музейної колекції та створення власного Інтернет-сайту, який реалізовувався впродовж 2010 р. на грант Міжнародного Фонду Ротшильда. Для нас це був перший великий проект, тому з самого початку його втілення ми розраховували на допомогу і підтримку наших досвідчених друзів і колег. І сьогодні ми з великою приємністю хочемо зазначити, що наші очікування не тільки повністю виправдались, але й багато в чому були перевершені. У ході виконання робіт, передбачених проектом, на наші прохання відгукнулися всі, до кого ми зверталися, у тому числі навіть не знайомі нам до того люди. Тож сьогодні, після підведення перших підсумків проекту, ми вважаємо своїм обов'язком висловити їм нашу глибоку вдячність.

Зокрема, ми щиро дякуємо Юдіт Штумптнер (м.Ляйпціґ, Німеччина), менеджеру з питань культури представництва Фонду Роберта Боша у Чернівцях у 2008-2010 рр., за літературну редакцію німецькомовного тексту екскурсії, а також Наталі Лазар, співробітниці Центру досліджень Голокосту та геноциду ім. сім'ї Штрасслер Університету Кларка (Массачусетс, США), за допомогу із літературною редакцією англомовного тексту екскурсії.
Особливу подяку ми адресуємо Матіасу Ґрілю (м. Ґрац, Австрія) - відомому австрійському письменнику і журналісту, за високопрофесійний запис екскурсії німецькою мовою, який він люб'язно зробив особисто за власний кошт у себе на батьківщині. Такий вчинок з його боку став для нас приємним подарунком.
Якісним записом текстів екскурсії ми завдячуєм студії звукозапису "Gigantstudio" та її власнику і звукорежисеру Івану Гатричу (м.Чернівці).
Найважливішою та найвідповідальнішою частиною проекту було створення сайту, на якому Ви зараз маєте змогу перебувати. Відповідна робота надзвичайно складна і багатогранна, яку ми не змогли би здійснити без допомоги компетентних фахівців. У цьому зв'язку ми висловлюємо слова вдячності веб-майстру Галині Хараз, яка, створивши сайт в рамках проекту, продовжує надавати нам дуже вагому підтримку у його адмініструванні.
Так само ми щиро дякуємо Ненсі Вінґфілд (Іллінойс, США), професору Університету Північного Іллінойсу, надзвичайно милій та приємній жінці, за літературне редагування текстів англомовної версії сайту та цікаві поради щодо його наповнення. За аналогічну роботу із німецькомовною версією сайту ми так само щиро дякуємо доктору Беньяміну Ґрілю (м.Чернівці), австрійському лектору при Чернівецькому національному університеті, від якого ми відчуваємо постійну підтримку і поза рамками проекту.
Нашу безмежну подяку ми звертаємо на адресу відданого друга нашого музею, який стояв біля його витоків, відомого науковця, професора Єврейського університету в Єрусалимі Вольфа Московіча за наукове редагування текстів сайту, а також надзвичайно цінні поради щодо його концепції.
За всебічну підтримку та слушні поради щодо загального менеджменту проекту ми вважаємо за потрібне щиро подякувати Дорині Зільбермінц (м. Київ), директору освітніх програм Асоціації єврейських організацій та громад (ВААД) України, а також багатьом іншим співробітникам цієї поважної інституції.
Насамкінець, ми дякуємо всім іншим, чиїх імен ми не назвали, але чий внесок у наш проект, навіть найменший, ми пам'ятаємо і дуже цінуємо.
Цей проект добіг кінця, але у нас є багато нових ідей та задумів. Тому ми будемо дуже раді та вважатимемо за честь, якщо наша співпраця буде тривати й надалі.

Сайт музею створено з метою забезпечення доступу до музею усім тим, хто цікавиться багатою культурною спадщиною та незвичайною минувшиною буковинського єврейства, але через свою географічну віддаленість, або за іншіх причин, не може завітати до нас безпосередньо.
Також сайт задуманий як своєрідний віртуальний місток до тих євреїв, які, проживаючи у різних частинах світу, пам'ятають і хочуть знати більше про своє буковинське коріння. Сподіваємось, що побачене та прочитане зацікавить Вас ще більше, і одного чудового дня ми матимемо честь приймати Вас у музеї.
Cайт пропонується і як платформа для встановлення контактів та поглиблення співпраці між вченими та науковими центрами, які досліджують минуле і сучасне єврейської спільноти Буковини; музеями, іншими культурно-освітніми закладами як в Україні, так і поза її межами; різноманітними єврейськими, і не тільки, організаціями Чернівців і Чернівецької області, України та світу.
Ми будемо щиро вдячні за ваші поради і пропозиції щодо наповнення сайту історичними матеріалами.

Бажаємо Вам приємного перебування на нашому сайті!

Колектив музею.


Новини музею Новини сайту Блог музею в Живому Журналi (рос.)





Як створювався музей

Протягом ХХ століття було зроблено декілька спроб створення музею історії буковинських євреїв. Перша відноситься до кінця 20-х років, коли Буковина перебувала у складі Королівської Румунії. Крім архівного документа чернівецької громади, ніяких слідів музею після війни не виявлено.
Друга спроба була зроблена в кінці 90-х років єврейським товариством ім. Елiезера Штейнбарга. Справа обмежилася виставкою зібраних предметів, але далі музей не отримав розвитку через відсутність фінансування та кадрів дослідників
Незважаючи на те, що значна частина буковинських євреїв у 90-ті роки емігрувала, ідея створення музею продовжувала жити. З ініціативи Чернівецького єврейського громадсько-культурного фонду (голова Йосиф Зісельс) робота над створенням музею поновилася. І в 2008 році, коли у Чернівцях відзначалося два ювілеї - 600-річчя першої писемної згадки про місто, і 100-річчя історичної Чернівецької конференції з мови їдиш, музей був урочисто відкритий.
Наукову концепцію розробила краєзнавець, перший директор музею Наталія Шевченко, а художнє втілення реалізував львівський художник Роман Батіг.



(Детальніше про організаторів музею) ...>>


Мета і завдання музею

Мета музею - передача інформації про життя, історію та культуру буковинських євреїв, ознайомлення з цією інформацією самих широких верств суспільства.
Завдання - збереження історії народу, показ її основних етапів аж до 1941 р., відтворення атмосфери і духу епохи, що пішла.



Актуальнiсть музею

У створенні музею зацікавлені і євреї і неєвреї.
Музей важливий як для буковинських євреїв, що живуть тут, так і для тих, якi емігрували, в тому числі для другого і третього покоління вихідців з Буковини. Вони активно збирають матеріали про свою історію та зацiкавленi, щоб вона була представлена на гідному рівні.
Музей не менш важливий для громадян сучасної України різних національностей - тих, хто любить і хоче знати історію рідного краю, і тих, кому цікавий феномен єврейського народу, який після двох тисяч років життя у вигнанні зумів побудувати свою національну державу.
Разом з тим в Україні є прояви антисемітизму і ксенофобії, замішані на неуцтві та забобонах щодо євреїв. Крім того, виросло молоде покоління, яке взагалі не знає про феномен багатонаціональності Буковини, який існував протягом XIX і до середини ХХ століття. Тому так важлива просвітницька функція музею.
Музей необхідний і гостям нашого краю, які цікавляться буковинською історією у всьому її розмаїтті.

Маючи на увазi, що Буковина має велику єврейську діаспору, музей розраховує на всебічну допомогу земляцтв, дослідників і нащадків колишніх буковинців. Вже сьогодні є безліч свідчень того, що ідея створення музею знаходить відгук в умах і душах буковинців з різних країн.
Історія буковинських євреїв і той інтерес до неї, який присутній в суспільстві, дозволяють сподіватися на успіх музейного проекту. Тільки так може бути збережено зв'язок і спадкоємність поколінь, трагічний розрив яких роз'єднує суспільство.


Концепцiя

Музей історії і культури євреїв Буковини задуманий не як черговий музейний проект про єврейський народ загалом. Він присвячений феномену існування у минулому на території Південно-Східної Європи особливого локального єврейського субетносу - буковинського єврейства. При цьому наша мета полягає не стільки у тому, щоб показати життя єврейського населення Буковини в усіх його проявах, а, насамперед, у тому, щоб передати колорит єврейського життя у краї на тлі складних процесів внутрішнього розвитку місцевої єврейської спільноти у період останньої чверті XVIII - першої половини XX ст.




Короткий нарис історії
єврейської національної спільноти Буковини 1774 - 2008 рр.

Історія буковинських євреїв налічує близько п'ятисот років. Цей період включає існування громади у складі найбільших світових імперій - Турецької та Австро-Угорської, а також Королівської Румунії і СРСР. Все це наклало відбиток на культуру і побут євреїв, які відчували вплив культур народів, серед яких вони жили ...



(читати далi) ...>>






Вiртуальна екскурсiя по Музею
(натисніть для перегляду в окремому вікні)




Екскурсія по музею (розповідають Йосиф Зісельс і Наталiя Шевченко)
вiдеозйомка Tolerccamp




Йосиф Зiсельс та Iгор Померанцев розмiрковують про Чернiвцi та про поезiю.
Вiдеозйомка в Музеї євреїв Буковини на фестивалi "Meridian Czernowitz" - вересень 2011 р.






В оформленні сайту використані свiтлини
Броніслава Тутельмана, Галини Хараз, Йосифа Зісельса, Наталії Шевченко.










Проект "Єврейські Чернівці. Незабутий образ".
© 2010 - Галина Хараз. Концепція сайту, дизайн, підбір матеріалів.