Пересувна виставка
"ЯКІ Ж ГАРНІ ШАТРА ТВОЇ, ЯКОВЕ…"
Настінні розписи синагог Буковини.

Виставка підготовлена Чернівецьким музеєм історії та культури євреїв Буковини в рамках проекту «Настінні розписи синагог Буковини: відкриваючи давню єврейську традицію», який реалізовувався музеєм впродовж 2015-2016 рр. Проект мав на меті познайомити якомога більше коло людей в м. Чернівцях, в Україні та за кордоном із зразками настінного синагогального живопису, які збереглися в історичній області Буковина. Цим проектом музей намагається також привернути увагу усіх тих, від кого це залежить, до потреби вжиття заходів для порятунку розписів. Адже багатьом з них безпосередньо або будівлям, у яких вони знаходяться, загрожує небезпека руйнування.
Впродовж жовтня – листопада 2016 р. виставка, а також спеціальний виставковий каталог з аналогічною назвою були презентовані в українських містах Чернівці та Харків. В Чернівцях виставка була доступною для відвідувачів із 2 до 17 жовтня в галереї «SwetArt – Знання». На її відкриття прибули офіційні особи міста й області, представники місцевої єврейської громади, єврейських організацій з м. Києва та Бухареста, Генерального консульства Румунії, почесний консул Австрійської Республіки, науковці, знавці і поціновувачі мистецтва, багато мешканців і гостей міста.
В Харкові виставка тривала з 20 жовтня до 15 листопада в холі Єврейського центру «Бейт Дан». Окрім численних відвідувачів і працівників цього центру у відкритті виставки взяли участь представники Джойнту (American Jewish Joint Distribution Committee) та інших єврейських організацій, ректорату Харківської державної академії дизайну і мистецтв, творчої інтелігенції міста.
Загалом в обох містах виставку відвідали біля 3 тис. осіб.
Нижче подано фото, зроблені під час відкриття виставки в обох вищезгаданих містах, а також окремо загальний вигляд виставкових стендів та каталогу.


(Натисніть на фото для збільшення)



Фото 1а.
«Все готове до відкриття». Виставкові стенди у чернівецькій галереї «SweetArt – Знання».
Фото 1.
Церемонія офіційного відкриття виставки у Чернівцях.
На фото справа наліво: М.Кушнір – директор Чернівецького музею історію та культури євреїв Буковини, менеджер проекту; К.Кіцан – менеджер з музейних програм та зв’язків з громадськістю; Й.Зісельс – співголова Асоціації єврейських організацій та громад (ВААД) України, м.Київ.
Фото 2.
Чернівецька публіка в очікуванні відкриття.




Фото 3.
Перші відвідувачі виставки в Чернівцях.
Фото 4.
Відвідувачі знайомляться з матеріалами виставки.
Фото 5.
Люди, які відіграли ключову роль в реалізації проекту. Зліва на право: І.Ільїн - перекладач текстів виставкового каталогу; Є.Котляр – автор текстів виставки та виставкового каталогу; М.Кушнір – директор Чернівецького музею історію та культури євреїв Буковини, менеджер проекту.




Фото 6. Чернівецький міський голова О.Каспрук розглядає матеріали виставки.
Фото 7. Найбільш допитливий відвідувач виставки.
Фото 8. Церемонія офіційного відкриття виставки в Харкові. На фото зліва направо: М.Трофіменко – менеджер культурних програм Харківського єврейського центру «Бейт Дан»; М.Кушнір – директор Чернівецького музею історію та культури євреїв Буковини, менеджер проекту; Є.Котляр – автор текстів виставки та виставкового каталогу.




Фото 9.
Є.Котляр презентує виставковий каталог.
Фото 10
Виставкові стенди та відвідувачі у холі єврейського центру «Бейт Дан».
Фото 11.
Каталог виставки користувався особливим попитом серед відвідувачів.




Фото 12, 13, 14.
Зацікавлені харків’яни розглядають матеріали виставки.




Фото 15, 16.
Виставкові стенди з незвичних ракурсів.



ВСІ ВИСТАВКОВІ СТЕНДИ




Спеціяльно до виставки було підготовлено каталог.

“Які ж гарні шатра твої, Якове…”. Настінні розписи синагог Буковини. Каталог виставки / упор. М. Кушнір, Є.Котляр, А. Ямчук. – Чернівці-Київ: Чернівецький музей історії та культури євреїв Буковини, ДУХ І ЛІТЕРА, 2016. – 172 с., 133 іл.

У каталозі представлені матеріали фотовиставки, присвяченої настінним розписам синагог історичної області Буковини. Вони включають зразки з восьми об’єктів, розташованих у північній (українській) та південній (румунській) частинах краю, а також тематичні статті, історичні довідки, сучасні світлини з описами та коментарями представлених на них сюжетів, графічні схеми та фотореконструкції, які допомагають сформувати цілісне уявлення про східноєвропейську єврейську традицію синагогального стінопису та її регіональні особливості. Аналіз іконографії, семантики та авторської інтерпретації сюжетів дозволяє осмислити глибокий духовний зміст і значущість втраченого внаслідок Голокосту та політики авторитарних режимів повоєнного часу культурного надбання східноєвропейського єврейства.


(Натисніть на фото для збільшення)