Тимчасова виставка у Музеї історії та культури євреїв Буковини - "Разом".

У листопаді 2012 р. у Музеї історії та культури євреїв Буковини проходила тимчасова виставка "Разом", яка присвячувалася темі багатокультурності України та Чернівців. Вона стала логічним підсумком проекту "Долаючи стереотипи разом", який, починаючи з квітня 2012 р., реалізовувався Чернівецьким єврейським громадсько-культурним фондом і Музеєм історії та культури євреїв Буковини у партнерстві із Управлінням освіти на кошти муніципального ґранту Чернівецької міської ради і мав на меті сприяння вихованню міжетнічного взаєморозуміння у підростаючого покоління.
Виставка складалася із двох частин. Перша з них, котра була люб'язно надана нам Конгресом національних громад України, презентувала матеріали про різні національні групи України, їх минуле та сьогодення через персональні історії конкретних осіб - представників молодого покоління. У текстах, які супроводжували фото на стендах, містилися розповіді юнаків та дівчат про власне бачення історії рідних народів, стереотипи та упередження, з якими їм доводилося стикатися у житті.
Другу частина виставки була підготовлена чернівецькими школярами - учасниками проекту "Долаючи стереотипи разом". Зібрані ними матеріали розповідали про внесок найбільших етнічних громад - української, румунської, польської, німецької та єврейської - у культурний розвиток нашого міста. Були представлені у виставці і сучасні поліетнічні Чернівці. При цьому найбільший інтерес школярі проявили до цікавих і самобутніх культур вірменської та корейської громади.
За умовами проекту екскурсію виставкою для своїх однолітків проводили самі школярі. Відповідний досвід організатори проекту запозичили у Конгресу національних громад України, представник якого спеціально прибув у Чернівці і провів семінар-тренінг. У ході багатогодинного заняття його учасники вийшли далеко за межі суто підготовки екскурсії. Дискутувалися найрізноманітніші теми, які, однак, так чи інакше стосувалися питання взаєморозуміння і толерантності.
Відкриття виставки відбулося у приміщені Музею історії та культури євреїв Буковини і зібрало чималу аудиторію тих, хто цікавиться темою. Протягом наступних днів виставку відвідували школярі загальноосвітніх закладів, розташованих в центральній частині міста. Для того, щоб зробити відвідання максимально зручним для усіх школярів, виставка була продемонстрована і за місцем навчання дітей включно з найбільш віддаленими школами.
Підбиття підсумків показало, що за 15 днів було проведено 72 екскурсії для більш ніж 1100 відвідувачів. У цьому зв'язку хотілося б висловити вдячність школярам-екскурсоводам, які мужньо проводили по 4 екскурсії на день, іноді з мінімальними перервами, але з незмінною посмішкою та гарним настроєм.
Також ми хотіли б щиро подякувати усім тим, без кого реалізація проекту була б неможливою. Перш за все, адресуємо вдячність Конгресу національних громад, і особисто Анні Лєнчовській та Андрію Книжному за надані матеріали, консультування і підтримку.
Щиро дякуємо Управлінню освіти Чернівецької міської ради і особисто методисту Герасим Наталії Павлівні, чиї професійна допомога і фахові поради забезпечили вчасне і якісне виконання плану роботи по проекту.
Спонсорську допомогу у вигляді подарунків учасникам надали видавництво "Книги ХХІ" та "Найкраща кав'ярня на розі", за що ми сердечно дякуємо чернівецькому підприємцю Василю Васильовичу Дроняку.
Проект "Долаючи стереотипи разом" завершився. Так, цілком можливо, що не усі ті, задля кого він був підготовлений, стовідсотково подолали в собі світоглядні бар'єри і стереотипи на шляху до міжнаціональної та міжконфесійної злагоди. Однак, ми абсолютно впевнені, що для багатьох тема міжетнічної толерантності відкрилася в рамках цього проекту з незвичайного ракурсу. Якщо нам вдалося достукатися до свідомості хоча б частини тих, хто брав участь у проекті чи у якості активних його учасників, чи просто відвідувачів виставки, можна вважати, що позитивний результат був досягнутий.
Школярі, що проводили екскурсії для своїх ровесників, зазвичай завершували свою оповідь словами австрійського письменника з чернівецьким корінням Ґеорґа Дроздовського, який, згадуючи про місто своєї юності, описав його полікультурний характер такими словами: "…ми були розмаїттям у єдності і чудово ладнали між собою. Жили і давали жити іншим…". Хочеться вірити, що те "розмаїття у єдності", яке завжди було притаманне Чернівцям, й надалі залишатиметься візитівкою нашого міста. Задля цього Музей історії та культури євреїв Буковини, а також Чернівецький єврейський громадсько-культурний фонд будуть обов'язково розробляти і втілювати нові цікаві проекти.


(Натиснить на фото для збiльшення)




Фото № 1 - Учасники проекту та представник Конгресу національних громад Андрій Книжний під час семінару-тренінгу.
Фото № 2 - Майбутні гіди працюють із матеріалами, представленими на стендах виставки.
Фото № 3 - Менеджери проекту Аліна Ясінська (справа) та Олеся Лесик (зліва).
Фото № 4 - Учасники проекту, учні ЗОШ № 5 (Бежан Крістіна, Хірна Анастасія, Баглей Алла, Маковій Богдана).





Фото № 5 - Відкриття виставки (на фото Богдан Михайлович Потурнак, начальник відділу Управління освіти; Микола Петрович Кушнір - директор Музею історії та культури євреїв Буковини; Анна Ямчук - керівник проекту "Долаючи стереотипи разом").
Фото № 6 - Гості на відкритті виставки.
Фото № 7 - Анастасія Чебакова, учениця НВК "Любисток", розповідає "чи важко бути гречанкою в Україні…".
Фото № 8 - "Чи знали Ви, що слово "Файний" - це запозичення з їдиш (від faine - тонкий, вишуканий)?" - запитували відвідувачів гіди Богдана Маковій та Крістіна Бежан.




Фото № 9 - Персональну історію Сергія, росіянина зі Львова, представили Анастасія Віксіч та Тетяна Меленко.
Фото № 10 - Під час відкриття виставки учасники готували дерево "Разом". На дереві прикріпили листочки відомих постатей Чернівців із минулого: свій особистий листочок мали Роза Ауслендер, Юрій Федькович, Міхай Емінеску та багато інших…
Фото № 11 - Учасники проекту додали і свої персональні листочки на дерево "Разом", підтвердивши тим самим, що вони, як молоде покоління, надалі творитимуть історію рідного міста. Ось такий вигляд мало наше дерево після відкриття виставки.
Фото № 12 - Гіди, школярі ЗОШ № 6, Крушніцька Ірина, Приказка Світлана, Карабака Дмитро.




Фото № 13 - Відвідувачі виставки - учні Ліцею № 1.
Фото № 14 - "Згідно офіційної статистики, в Україні проживають близько 50 тис. ромів, згідно неофіційної - 100 тис.", - розповідали гостям Баглей Алла та Хірна Анастасія.
Фото № 15 - Зовсім юні гості також проявляли інтерес до теми виставки.
Фото № 16 - Група відвідувачів зі школи № 5.





Фото № 17 - Матеріали, підготовлені чернівецькими школярами, представляють екскурсоводи із ЗОШ № 41 Чоколюк Богдана та Пужняк Анастасія.
Фото № 18 - Стенди виставки, підготовлені у рамках проекту чернівецькими школярами.
Фото № 19 - Виставка експонується у Ліцеї № 4.
Фото № 20 - Гід Гайнуца Яна проводить екскурсію у ЗОШ № 6.




Учасники проекту, представник Конгресу національних громад Андрій Книжний та керівник проекту Анна Ямчук.